KAJAKI

Bezpieczeństwo w kajaku


  Pływanie kajakiem dostarcza wielu wrażeń, co zrobić, aby nie zdarzyły się przykre niespodzianki?
Nie chodzi przecież o to, by nie pływać, ale o to aby pływać bezpiecznie.
Pierwsza zasada to jak wszędzie zdrowy rozsądek. Ważne jest dokładne zaznajomienie się z trasą spływu: ile ma km, jakie występują na niej przeszkody, naturalne i sztuczne, jaki jest aktualny poziom wody, nurt, dla kogo jest polecana-jaką ma skalę trudności, gdzie można znaleźć miejsce do biwakowania.

  Mierzmy siły na zamiary- wybierzmy rzekę, której stopień trudności dostosowany jest do naszych umiejętności. Pływanie wpław nie jest tu jedyną umiejętnością, choć powinno być podstawową i dobrze opanowaną- zarówno przy pływaniu kajakiem, jak i każdym innym sprzętem pływającym. (kiedyś obowiązywały karty pływackie)

  Wsiadając do kajaka powinniśmy mieć na sobie obowiązkowo kamizelkę asekuracyjną, nie szkodzi, że jest upał, a rzeka płynie wolno. Wypożyczając kajak warto zwrócić uwagę czy jest kompletna i w naszym rozmiarze. (Byłam świadkiem jak brak takiej kamizelki, nieostrożni kajakarze na rzece Dunajec przypłacili ciężkimi urazami zdrowia, a mogło się skończyć o wiele bardziej tragicznie.)

  Nie pływamy sami. Najlepiej w grupach nie mniej niż 3 osobowych. Wtedy możemy liczyć, że znajdzie się ktoś, kto w razie potrzeby może nam pomóc. Nigdy nie pływamy pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających i nie spożywamy ich na kajaku!

  Płynąc kajakiem bądźmy czujni, obserwujmy nurt a jeśli jesteśmy zmęczeni lub głodni zatrzymajmy się na najbliższym brzegu i spokojnie odpocznijmy i posilmy się. Nie pływajmy z nogami poza kokpitem kajaka- nigdy nie wiadomo, co może znaleźć się w nurcie rzeki- ostra gałąź, szkło, głazy. Zawsze warto mieć ze sobą podręczną apteczkę zawierającą środki odkażające i opatrunkowe a także zapobiegające skutkom ukąszeń.

  Ubranie powinno być lekkie i luźne, niekrępujące ruchów. Przed udarem słonecznym może uchronić nas nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, zabezpieczmy się też kremem do opalania- najlepiej z dużym faktorem. A przed przemoczeniem i przemarznięciem ochroni nas odpowiednia odzież przeciwdeszczowa i obuwie. Na postojach zachowajmy umiar, nie zakłócajmy innym ciszy nocnej. Nie pijmy też wody z rzeki (najczęściej są to wody pozaklasowe).

  Pływając w grupie dobrze mieć wyznaczone osoby- prowadzącego spływ i ratownika- zamykającego grupę. Prowadzący powinien znać miejsca szczególnie niebezpieczne jak jazy, tamy, zapory, śluzy (warto dowiedzieć się którędy najlepiej przenosić kajak, jeśli przeszkoda nie jest spływalna) i odpowiednio wcześnie ostrzegać przed nimi, również, jeśli widzi przed sobą nieznane przeszkody- jak zwalone drzewa w nurcie, głazy, zwałki śmieci itp. Podpływając do przeszkody zwalniamy, aby lepiej rozpoznać sytuację na wodzie (starajmy się realnie oceniać niebezpieczeństwo znajdujące się przed nami). Pozostali czekają w odległości kilkunastu metrów. Po pokonaniu przeszkody informujemy innych o sposobie jej przebycia. Staramy się nie przechylać zepchniętego na przeszkodę kajaka na nurt, gdyż napierająca woda szybko obróci kajak do góry dnem. Zwracamy uwagę na pozostałych uczestników spływu, zachowując odległości pozwalające na kontakt wzrokowy a w razie niebezpieczeństwa na szybką reakcję i pomoc.



  Więcej przydatnych wiadomości na temat bezpiecznego pływania kajakiem znajdziecie Państwo w książce „Kajakiem Bezpiecznie” wydanej przez Polski Związek Kajakowy, dostępnej na stronach internetowych:
http://kajak.org.pl/wiedza/bezpieczenstwo/kajakiembezpiecznie.pdf

życzę bezpiecznych, udanych spływów z mnóstwem wspaniałych wrażeń.
Urszula Wróblewska
Instruktor turystyki o specjalności kajakarstwo

1 komentarz:

  1. Zobacz sobie ci ma do zaoferowania ten sklep inernetowy www.gosup.pl/deski-sup-141 Ja jestem zachwycona jego ofertą i obiecałam sobie, ze przed kolejnym wyjazdem zamowimy deskę z wiosłem. Zawsze chciałam mieć SUPa.

    OdpowiedzUsuń